مواد شوینده

شوینده ماشین ظرفشویی چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

شوینده ماشین ظرفشویی صنعتی

یکی از تجهیزات کاربردی در آشپزخانه‌ها، ماشین ظرفشویی است که می‌تواند سرعت شست و شوی ظروف را افزایش دهد. برای اینکه یک ماشین ظرفشویی صنعتی، ماشین شیشه شوی، دستگاه سیخ شوی و… در کسب و کارهای مرتبط با غذا بتواند به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دهد، باید از شوینده ماشین ظرفشویی مناسبی استفاده کنید تا علاوه بر سازگاری با ماشین، بتواند کثیفی‌های روی ظروف را بدون باقی گذاشتن لکه، پاک کند.

کدام پاک کننده مناسب است؟

دلایل زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند چرا ترکیبات مختلفی در بین شوینده‌های ظرفشویی وجود دارد. برای مثال لیوان‌ها به دستگاه و شوینده‌ای نیاز دارند که بتوانند لکه‌ها را به خوبی پاک کنند و برای بشقاب‌هایی که باقی مانده غذای خشک شده روی آن‌ها وجود دارد، ممکن است به کنسانتره‌ای با خاصیت نشاسته شکنی بالا نیاز داشته باشید. در کنار این موارد، معیارهای دیگر مانند دما، زمان شستشو، فشار آب و … بر مواد شیمیایی مورد نیاز تأثیر می‌گذارند. مواد شوینده ظرفشویی باید چندین کار را انجام دهند: باید یک چربی‌گیر کارآمد برای تمام ظروف شما باشند، ظروف نقره‌ای را مانند زمانی که برای اولین بار خریداری کرده‌اید براق کند و اطمینان حاصل کند که ظروف شسته شده بدون لک هستند.

شوینده ماشین ظرفشویی صنعتی

انواع مواد شوینده مختلف ماشین ظرفشویی

مواد شوینده ظرفشویی در حال حاضر به سه شکل رایج وجود دارد: قرص، پودر و ژل؛ اما آیا تفاوت‌هایی در نحوه عملکرد یا حتی کیفیت شستشوی آن‌ها وجود دارد؟

  • قرص ظرفشویی

قرص ظرفشویی معمولاً شکل فشرده شده پودر ظرفشویی غلیظ است اما برخی از آن‌ها ممکن است نیمی یا حتی به طور کامل از ژل ظرفشویی تشکیل شده باشند. قرص ماشین ظرفشویی که محبوب ترین شوینده ماشین ظرفشویی است، به دلایل مختلفی مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اصلی‌ترین مزایای این شوینده نسبت به سایر شوینده‌ها این است که قرص‌ها در دوزهای از قبل مشخص، عرضه می‌شوند و احتمال کمتری دارد که همه جا بریزند. در حالی که قرص‌های ظرفشویی می‌توانند گران‌تر از سایر اشکال شوینده ماشین ظرفشویی باشند اما تنها حاوی مواد شوینده نیستند، بلکه حاوی مواد شوینده و سایر افزودنی‌ها هستند که می‌توانند کیفیت تمیز کردن ماشین ظرفشویی شما را بهبود بخشند.

  • پودر ظرفشویی

پودر ماشین ظرفشویی همان چیزی است که از نام آن پیداست: پودری شبیه به پودر لباسشویی که در ماشین ظرفشویی ریخته می‌شود. به طور کلی ارزان‌ترین نوع مواد شوینده ماشین ظرفشویی است اما ریختن آن ممکن است محیط اطراف را کمی کثیف کرده و اگر بیش از حد بریزید، باقی مانده پودر بر روی ظروف باقی می‌ماند. اگر بچه‌ کوچک یا حیوانات خانگی کنجکاوی دارید، پودر ظرفشویی در یک جعبه می‌تواند خطر زیادی برای آن‌ها داشته باشد.

  • ژل ظرفشویی

ژل ظرفشویی شبیه مایع ظرفشویی است که از آن برای شستن ظروف دستی کمک می‌گیریم. ژل ظرفشویی مانند پودر، داخل دیسپنسر ماشین ظرفشویی شما ریخته می‌شود. به طور کلی از نظر قیمت در سطح متوسط قرار دارد و قیمت آن بیشتر از پودر اما کمتر از قرص است. به دلیل ضخامت ژل، کمی راحت‌تر داخل ماشین ظرفشویی ریخته شده و احتمال ریختن آن کمتر است. در حالی که احتمال حل شدن ژل بیشتر از پودر ظرفشویی است، اما ممکن است ژل ظرفشویی صنعتی به طور کامل حل نشود. اگر این اتفاق بیفتد، می‌تواند لکه‌های آب یا لایه نازکی روی ظروف شما باقی بگذارد.

  • جلا دهنده ماشین ظرفشویی

هنگام شست و شوی لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای، معمولا از جلا دهنده‌ استفاده می‌کنند تا هیچ لکه‌ای بر روی ظروف باقی نماند. سایر مواد شوینده مانند قرص نمی‌توانند جای جلا دهنده را بگیرند؛ در نتیجه اگر کسب و کار شما در ارتباط زیادی با لیوان‌ها است، جلا دهنده گزینه مناسبی خواهد بود.

  • نمک ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواد شوینده مهم در ماشین ظرفشویی، نمک است که از خش شدن یا کدر شدن ظروف جلوگیری می‌کند. از آنجایی که ظروف در ماشین ظرفشویی با فشار آب شسته می‌شوند، اگر نمک وظیفه دفع سختی آب را بر عهده نگیرد، ظروف دچار خش یا لکه خواهند شد.

قیمت مواد شوینده ماشین ظرفشویی

هنگام انتخاب یک نوع شوینده صنعتی، باید قیمت آن را در نظر بگیرید؛ علاوه بر آن باید بررسی کنید که کدام شوینده با ماشین ظرفشویی شما بهترین عملکرد را دارد. ممکن است بتوانید این اطلاعات را به صورت آنلاین یا در کتابچه راهنمای کاربر ماشین ظرفشویی خود بیابید. پیش از خرید دستگاه، بررسی اطلاعات ماشین ظرفشویی به شما دید کلی نسبت به بهترین شوینده ماشین ظرفشویی خواهد داد. در حال حاضر بهترین شوینده‌های ماشین ظرفشویی در ایران، برندهای زاگرس، فینیش «Finish» و فیری «Fairy» هستند که محصولات با کیفیتی را روانه بازار می‌کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *